Zrýchlenie počítača – SSD vs HDD

Zrýchlenie počítača – SSD vs HDD

Jednoduchý spôsob, ako zrýchliť a zvýšiť efektivitu práce na vašom počítači alebo notebooku, je výmena pevného disku HDD za SSD

Podstatné rozdiely

  • Rýchlosť – SSD je v priemere rýchlejšie 8 – 10x oproti HDD (sata). V praxi to znamená, že váš systém sa dokáže s diskom SSD zapnúť do niekoľkých sekúnd, okamžite po načítaní systému môžete pracovať (chrome, maily, textové editory). Celková odozva je oveľa rýchlejšia. To znamená, že nečakáte dlho kým vám otvorý prehliadač, kým vám zapne program v ktorom pracujete a podobne.

  • Prevedenie – HDD disky majú vo svojom vnútri pohyblivé časti. Sú tam platne na ktoré sa zapisujú dáta a iné mechanické (pohyblivé) súčasti, ktoré sú náchylné na otrasy a iné poškodenia. Naopak SSD disky sú svojím princípom podobné pamäťovým kartám, alebo USB kľúčom a vo vnútri obsahuje iba čipy. Dáta sú zapisované vo forme kódu, elektrického signálu. Ich výhoda je teda, že sú ľahšie, určite odolnejšie voči otrasom a prípadnému pádu zariadenia.

  • Kapacita – V tomto jednoznačne vedú HDD. Pomec cena/kapacita je u HDD rozhodne rozumnejšia. Kým SSD 120GB kúpite od 30€, tak 1000GB HDD s prehľadom do 50€. Ideálne je preto v zariadení používať kombináciu týchto dvoch typov diskov. SSD Pre systém a najčastejšie používané programy a HDD pre dáta. Pokiaľ peniaze nie sú problém a je požiadavka hlavne na rýchlosť, tak sú samozrejme SSD disky s kapacitou niekoľko 1000GB.

Ako sa teda rozhodnúť? SSD a menšia kapacita? Alebo HDD a viac GB? Kombinácia oboch? Záleží ako používate vaše zariadenie. Ak nepotrebujete ukladať veľa dát, tak určite postačuje aj SSD s menšou kapacitou. Ak treba kapacitu, ale rozpočet nedovolí veľkokapacitné SSD, tak je vhodná kombinácia, prípadne použitie externého HDD. Ak sa neviete rozhodnúť radi vám poradíme, preto sa nebojte na nás obrátiť.